Students Achievements

Students from our ‘Excellence Programs’ boast winning some of the most prestigious competitions Australia, New Zealand  and worldwide in both the classical and musical theatre/Commercial dance industry. They have been accepted into some of the most recognized and elite company schools and professional shows in the dance and performing arts industry.
student_achivement_1.png

Remember – Imagine (what it is you aspire to) …
Believe (you can achieve it) …. and Fly..

  • Georgia Scott-Hunter – Accepted into Australian Ballet Company
  • Elise Hart – Accepted into Hong Kong Ballet Company
  • Chelsea Eiszele – Accepted Queensland Ballet Extension Program
  • Jessica Edwards – Accepted into Australian Ballet Interstate Program
  • Joy Yin – Accepted into Australian Ballet School Interstate Program
  • Jal Joshua – Accepted into Dream Dance Contemporary Company
  • Tahlia Francis – Accepted into Queensland Ballet Extension Program
  • Chelsea Eiszele – Winner of the ATOD State Senior Ballet Scholarship 2015
  • Chelsea Eiszele – Winner of the ATOD Austrlasian Senior Ballet Scholarship 2015
  • Madison Ayton – BPAC 1st Place Junior Classical Scholarship
  • Jal Joshua – Winner of Bendigo Bank Scholarship Quota of Beenleigh Eisteddfod
  • Tahlia Francis – Finalist in RAD Scholarship
  • Briony West – Accepting into Joffery Ballet NYC
  • Madison Ayton – Marie-Ann Grosskreutz Ballet Scholarship most promising 11 year old
  • Tahlia Francis – Finalist in Jacqueline Morland RAD Scholarships
  • Gabrielle Loveridege – Runner Up Justine Summers Scholarships
  • Brooke Smith – Selected to perform with Bolshoi Ballet’s Le Corsaire
  • Madison Ayton – David Atkins Award Runner Up Melbourne
  • Chelsea Eiszele – Accepted into Australian Ballet Interstate Program
  • Briony West – Scholarship to National Ballet School Melbourne @ Australasians Scholarship
  • Celeste Bayly – Runner Up David Atkins Award
  • Tahlia Francis – 3rd Place David Atkins Award
  • Brooke Smith – Selected to perform with QLD Ballet Nutcracker
  • Madison Ayton – 1st Place Ballet Teachers Workshop Vic
  • Chelsea Eiszele – Selected to perform with Bolshoi Ballet’s Le Corsaire
  • Brooke Smith – Winner of ATOD State Intermediate Ballet Scholarship
  • Tahlia Francis – Encouragement Award in Justine Summers Award
  • Madison Ayton – 2nd Runner Up Alana Haines Awards New Zealand
  • Celeste Bayly – Winner ATOD Australisian Intermediate Jazz Scholarship
  • Brooke Smith – Winner ATOD State Jazz Scholarship
  • Madison Ayton – Winner of Classical Championship Quota Beenleigh Eisteddfod
  • Briony West – Winner of Senior Jazz Scholarship at BPAC
  • Madison Ayton – Winner of Junior Classical Scholarship at BPAC
  • Georgia Scott-Hunter – Winner of Intermediate Classical Scholarship at BPAC
  • Belle Hart – Runner-Up in Senior Classical Scholarship at BPAC
  • Georgia Scott-Hunter accepted into Full-time Australian Ballet School
  • Jessica Brown – Finalist in RAD Scholarship
  • Madison Ayton – Accepted into Australian Ballet Interstate Program
  • Jessica Brown – Winner of Justine Summers Award
  • Xanthe Dunning – Won role of Annie in musical production ‘Annie
  • Tahlia Francis – Accepted into Queensland Ballet Junior Extension Program
  • Georgia Scott-Hunter – Runner Up at Sydney SODA
  • Madison Ayton – Runner-up Junior Jazz Scholarship BPAC
  • Belle Hart – Winner of Justine Summers Award
  • Georgia Scott-Hunter – Accepted into QLD Ballet Junior Extension Program
  • Jamiee Logan – Finalist SODA Sydney
  • Jessica Brown – Accepted in Australian Ballet Interstate Program
  • Belle Hart – Dance with Hong Kong Ballet Company production ‘Nutcracker’
  • Caitlin Clarke – Winner of ‘Justine Summers Award’
  • Madison Ayton – Finalist in RAD Scholarship
  • Jamiee Logan – Accepted into QLD Ballet ‘Pre-Professional year’
  • Caitlin Clarke – Accepted into QLD Ballet Extension Program
  • Georgia Scott-Hunter – Winner of RAD Scholarship
  • Talia Francis – Winner of  Repertoire section of Gold Coast Eisteddfod
  • Briony West – Overall Aggregate 16 & over winner at Brisbane Eisteddfod
  • Gabriella Loveridge – Winner of Intermediate Classical Championships at Brisbane Eisteddfod
  • Jamiee Logan – Chosen to perform in QLD Ballets production of ‘Sleeping Beauty’
  • Tahlia Francis – Finalist in RAD Scholarship
  • Jessica Brown – Chosen to perform in Australian Ballet Production of ‘Don Quixote’
  • 2011 Excellence Program Students – Finalist in the Australian Ballet Opening Act Competition
  • Caitlin Clarke – Accepted into QLD Ballet Extension Program
  • Madison Ayton – Winner of World Championships of Performing Arts, Los Angeles
  • Ellen Williams – Selected Soloist role in BCYB production of
  • Jamiee Logan – Finalized in Alana Haines award New Zealand
  • Belle Hart – Runner up in Alana Haines award New Zealand