Outstanding Achievements

  • Chelsea Eiszele Finalist in Jacqueline Morland Awards 2016
  • Jessica Edwards Finalist in Jacqueline Morland Awards 2016
  • Georgia Scott-Hunter – Accepted into Australian Ballet Company
  • Elise Hart – Accepted into Hong Kong Ballet Company
  • Chelsea Eiszele – Accepted Queensland Ballet Extension Program
  • Jessica Edwards – Accepted into Australian Ballet Interstate Program
  • Joy Yin – Accepted into Australian Ballet School Interstate Program
  • Jal Joshua – Accepted into Dream Dance Contemporary Company
  • Tahlia Francis – Accepted into Queensland Ballet Extension Program
  • Chelsea Eiszele – Winner of the ATOD State Senior Ballet Scholarship 2015
  • Chelsea Eiszele – Winner of the ATOD Austrlasian Senior Ballet Scholarship 2015
  • Chelsea Eiszele – Winner 2014 RAD Ballet Scholarship Intermediate

  • Madison Ayton – Winner 2014 RAD Ballet Scholarship Pre-Senior

  • Shamala McCauley – Honourable Mention – 2014 RAD Scholarship

  • 2014 RAD Scholarship Finalist – Holly Hepburn, Madison Ayton, Chelsea Eiszele

  • Charlize Knoth – Winner – ATOD Ballet Scholarship Mini Dancer

  • Chelsea Eiszele – Winner – ATOD Intermediate Ballet Scholarship

  • Ayla Hayes – 2nd Place – ATOD Junior Ballet Scholarship

  • Natalia Hines – 4th Place ATOD Ballet Scholarship Sub-Junior

  • Natalia Hines – 4th Place ATOD Jazz Scholarship Mini Dancers

  • BPAC 1st Place Junior Classical Scholarship

  • Winner of Aggregate Overall Highest Dance School-Quota Eisteddfod

  • Winner of Overall Classical Award at Redlands Eisteddfod

  • Winner of Overall Aggregate Redlands School

  • Invited to perform at the Mayors Concert

  • Winner – Open Full Time classical section at BPAC

  • Winner of Overall School at Redlands Eisteddfod

  • Winner – overall highest aggregate school at Beenleigh Eisteddfod

  • Tahlia Francis – Offered Scholarship to Australian Ballet Full time Program

  • Gabby Loveridge – Winner Intermediate Classical Championships Brisbane Eisteddfod

  • Natalia Hines – chosen to perform with Queensland Ballet  Nutcracker 2013.

  • Mikaela Logan – Winner Classical Ballet Aggregate Gladstone Eisteddfod

  • Gabrielle Loveridge – Winner of the Classical Ballet Championship Bundaberg Eisteddfod

  • Gabrielle Loveridge – Winner of the Overall Contemporary Award Bundaberg Eisteddfod

  • Celeste Bayly – Winner of the Jazz Championship & Song & Dance Championships at Quota Eist

  • Charlize Knoth – Winner Overall Classical Sections Beenlieigh Eisteddfod

  • Madison Ayton – Adjudicators award for overall Most Promising Classical

  • Ayla Hayes – Accepted into Australian Ballet Schools training Program

  • Jal Joshua – Runner Up ‘Australias Got Talent’

  • Winner of Rumble-Hip Hop 2011 and 2013

  • Charlize Knoth – Winner Classical Championship 7 yrs Quota Eisteddfod

  • Jal Joshua – Winner of Bendigo Bank Scholarship Quota of Beenleigh Eisteddfod

  • Tahlia Francis – Finalist in RAD Scholarship

  • Chelsea Eiszele – Winner of RAD Scholarship Intermediate

  • Madison Ayton – Winner of RAD Scholarship Pre-Senior

  • Briony West – Accepting into Joffery Ballet NYC

  • Maddison Ashley – final call back roll of Jemima in Chitty Chitty Bang Bang

  • Madison Ayton – Marie-Ann Grosskreutz Ballet Scholarship most promising 11 year old

  • Tahlia Francis – Finalist in Jacqueline Morland RAD Scholarships

  • Gabrielle Loveridege – Runner Up Justine Summers Scholarships

  • Brooke Smith – Selected to perform with Bolshoi Ballet’s Le Corsaire

  • Madison Ayton – David Atkins Award Runner Up Melbourne

  • Chelsea Eiszele – Accepted into Australian Ballet Interstate Program

  • Briony West – Scholarship to National Ballet School Melbourne @ Australasians Scholarship

  • Celeste Bayly – Runner Up David Atkins Award

  • Tahlia Francis – 3rd Place David Atkins Award

  • Brooke Smith – Selected to perform with QLD Ballet Nutcracker

  • Madison Ayton – 1st Place Ballet Teachers Workshop Vic

  • Chelsea Eiszele – Selected to perform with Bolshoi Ballet’s Le Corsaire

  • Brooke Smith – Winner of ATOD State Intermediate Ballet Scholarship

  • Tahlia Francis – Encouragement Award in Justine Summers Award

  • Madison Ayton – 2nd Runner Up Alana Haines Awards New Zealand

  • Celeste Bayly – Winner ATOD Australisian Intermediate Jazz Scholarship

  • Brooke Smith – Winner ATOD State Jazz Scholarship

  • Madison Ayton – Winner of Classical Championship Quota Beenleigh Eisteddfod

  • Briony West – Winner of Senior Jazz Scholarship at BPAC

  • Madison Ayton – Winner of Junior Classical Scholarship at BPAC

  • Georgia Scott-Hunter – Winner of Intermediate Classical Scholarship at BPAC

  • Belle Hart – Runner-Up in Senior Classical Scholarship at BPAC

  • Georgia Scott-Hunter accepted into Full-time Australian Ballet School

  • Jessica Brown – Finalist in RAD Scholarship

  • Madison Ayton – Accepted into Australian Ballet Interstate Program

  • Jessica Brown – Winner of Justine Summers Award

  • Xanthe Dunning – Won role of Annie in musical production ‘Annie

  • Tahlia Francis – Accepted into Queensland Ballet Junior Extension Program

  • Georgia Scott-Hunter – Runner Up at Sydney SODA

  • Madison Ayton – Runner-up Junior Jazz Scholarship BPAC

  • Belle Hart – Winner of Justine Summers Award

  • Georgia Scott-Hunter – Accepted into QLD Ballet Junior Extension Program

  • Jamiee Logan – Finalist SODA Sydney

  • Ayla Hayes – Winner of ATOD Australisian Sub Junior Ballet Championship

  • Jessica Brown – Accepted in Australian Ballet Interstate Program

  • Belle Hart – Dance with Hong Kong Ballet Company production ‘Nutcracker’

  • Caitlin Clarke – Winner of ‘Justine Summers Award’

  • Madison Ayton – Finalist in RAD Scholarship

  • Jamiee Logan – Accepted into QLD Ballet ‘Pre-Professional year’

  • Caitlin Clarke – Accepted into QLD Ballet Extension Program

  • Georgia Scott-Hunter – Winner of RAD Scholarship

  • Talia Francis – Winner of  Repertoire section of Gold Coast Eisteddfod

  • Briony West – Overall Aggregate 16 & over winner at Brisbane Eisteddfod

  • Gabriella Loveridge – Winner of Intermediate Classical Championships at Brisbane Eisteddfod

  • Jamiee Logan – Chosen to perform in QLD Ballets production of ‘Sleeping Beauty’

  • Tahlia Francis – Finalist in RAD Scholarship

  • Jessica Brown – Chosen to perform in Australian Ballet Production of ‘Don Quixote’

  • 2011 Excellence Program Students – Finalist in the Australian Ballet Opening Act Competition

  • Caitlin Clarke – Accepted into QLD Ballet Extension Program

  • Madison Ayton – Winner of World Championships of Performing Arts, Los Angeles

  • Ellen Williams – Selected Soloist role in BCYB production of

  • Jamiee Logan – Finalized in Alana Haines award New Zealand

  • Belle Hart – Runner up in Alana Haines award New Zealand

 

Our Students Have Been Accepted Into

– Joffrey Ballet New York

– Australian Ballet full-time program

– Australian Ballet interstate extension program

– Queensland Ballet pre-professional year

– Queensland Ballet junior extension program

– Hong Kong Ballet Company

– New Zealand School of Dance

– Tanya Pearson Classical Coaching Sydney

– Australian Conservatoire of Ballet

– QUT dance and teacher’s courses

– Australian Dance Performance Institute

– Queensland Dance School of Excellence